Ekonomi

ABD toptan satış stokları Mart ayında %0,4 düştü

Ticaret Bakanlığı Mart ayı için ABD toptan satış stoklarında bir düşüş olduğunu bildirerek stok yatırımlarının yılın ilk çeyreğinde ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediğine işaret etti. Nüfus Sayım Bürosu, toptan satış seviyesindeki stokların %0,4 azalarak bir önceki ayın tahminiyle eşleştiğini doğruladı. Bu düşüş Şubat ayındaki %0,2’lik hafif toparlanmanın ardından gerçekleşmiştir.

Mart ayına ilişkin yıllık rakamlar toptan satış stoklarında %2,3’lük daha önemli bir düşüş olduğunu göstermiştir. Özel stok yatırımlarındaki bu azalma, ilk çeyrek GSYH büyümesinden 0,35 puanlık bir kesintiye katkıda bulunarak, stok seviyelerinin ekonomi üzerinde azaltıcı bir etkiye sahip olduğu üst üste ikinci çeyreğe işaret etti.

İlk çeyrekteki genel ekonomik büyüme oranı yıllık bazda %1,6 ile yaklaşık son iki yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmiştir. Stoklardaki düşüşün ayrıntıları arasında toptan motorlu taşıt stoklarındaki %0,1’lik düşüş de yer almaktadır. Düşüş görülen diğer alanlar metaller, hırdavat, kağıt, ilaç, giyim, bakkaliye, tarım ürünleri ve alkol oldu. Buna karşılık petrol stokları ile kereste, mobilya, makine ve bilgisayar ekipmanı stoklarında artış kaydedilmiştir.

Rakamlardan otomobiller çıkarıldığında, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) hesaplanmasına katkıda bulunan toptan satış stokları Mart ayında %0,5 ile biraz daha sert bir düşüş yaşadı.

Toptancıların satışları da Şubat ayındaki %2,0’lik artışın ardından Mart ayında %1,3 düşerek gerileme kaydetti. Mevcut satış hızı, toptancıların raflarını boşaltmasının 1,35 ay alacağını gösteriyor ki bu da bir önceki aydaki 1,34 aydan hafif bir artış anlamına geliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu