Ekonomi

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,33 artışla 5.076,16 puandan başladı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,18, holding endeksi yüzde 0,10 arttı. Şube endekslerinin ortasında en çok kazanan yüzde 4,30 ile madencilik olurken, tek kaybeden yüzde 0,06 ile işlem gördü.

Dün aşağı yönlü hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 0,66 kayıpla günü 5.059,35 puandan kapattı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geleceğe yönelik para politikasına ilişkin belirsizliklerin yeniden artmasıyla küresel borsaların karışık bir seyir izlediğini bildirdi.

Analistler, hem makroekonomik veri akışının hem de ABD’deki Fed yetkililerinin açıklamalarının varlık fiyatlarının taraf tutmasını zorlaştırdığını belirterek, Fed’in politika faizini yüzde 87 olasılıkla 25 baz puan artırmasını fiyatladığını söylediler. toplantı önümüzdeki ay yapılacak.

Yatırımcılarda soru işaretleri oluşturuyor

Öte yandan, Temmuz toplantısında 25 baz puan faiz artırımı öngörüsünün düşük bir ihtimalle de olsa güçlenmesi yatırımcılar için soru işaretlerini artırıyor.

Analistler, bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, Almanya’da ZEW beklenti endeksi ve yurt dışında Euro Bölgesi ile ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinlerinin takip edileceğini belirtti. Direniş pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu