Haber

Celal Şengör, İstanbul’da iki noktaya dikkat çekti: Burada depremin şiddeti 9’u bulacak.

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen iki büyük depremin ardından Hatay’da iki deprem daha meydana geldi. Defne merkezli 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından Samandağ’da da 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 3 dakikanın ortasında meydana gelen depremler birçok ilde şiddetli biçimde hissedildi.

CELAL ŞENGÖR’DEN DİKKAT ÇEKTİ

On binlerce insanımızın hayatını kaybettiği deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalıştığımız bu günlerde, Prof. Dr. Celal Şengör’den dikkat çekici bir değerlendirme geldi. Olası İstanbul depremi için uyarılarını yineleyen Şengör, “Yeşilköy ve Tuzla’da şiddet 9’a çıkacak. Büyüklük olmayacak ama yoğunluk 9 olarak hissedilecek. Büyüklük için en az 7.0 büyüklüğünü öngörüyoruz.” Yeşilköy’ün de zemini iyi değil” Evler sağlam ama fay burnunuzun dibinde, Adalar’da tsunami tehlikesi yok. Adaları iyice sarsacak” dedi.

“DENİZ SEVİYESİNİN YÜKSELMESİ MÜMKÜN”

Ellerindeki verilere göre İstanbul’daki depremin 2 dakika süreceğini düşündüklerini belirten Şengör, “Beykoz, Anadolu Hisarı ve Bebek sağlam yerler ama Beşiktaş’a garanti veremem. Sahillerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Topkapı Sarayı da çok tehlikeli bir yerde, İstanbul’da. Türkiye’de de deniz seviyesinin yükselme ihtimali var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu