Haber

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başkar’dan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a tebrik

CHP Kümelenme Başkanvekili Ali Talentli Başarır, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Yılmaz Akçil için Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın düzenlediği yemin töreninde yaptığı konuşmada, “Anayasa Mahkemesi Başkanı bir kez daha baktı” dedi. Erdoğan’a göz kırparak, Anayasa Mahkemesi kararlarının tartışılmayacağını, kişisel hırslar nedeniyle uygulanmamasının sorun olduğunu ifade ederek, Anayasa Mahkemesi Başkanını buradan tebrik ediyorum, çünkü Anayasa Mahkemesi kararları kabul edilmezse, Anayasa bir kenara bırakılırsa, Anayasaya biat eden ve bu konuşmayı dinlerken yüzü kızarmayan bir Cumhurbaşkanı varsa, o lideri tebrik ediyorum. Çünkü Anayasa Mahkemesi Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanıdır. “Anayasanın üstünlüğünü gözünün içine bakarak tanımladı” diye konuştu. Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın yıl sonu enflasyon tahminlerine ilişkin açıklamalarına ilişkin konuşan Başarır, “Bu varsayımın gerçekleşeceğini biliyor. tutmayın, biz biliyoruz, 85 milyon insan da biliyor. Ama ne yazık ki bu Merkez Bankası Başkanı da sarayın varsayımlarını bizimle paylaşıyor. Ülkenin bu noktaya gelmesinin nedeni de budur.” “Maalesef Merkez Bankası başkanlarını suçluyoruz ama bu sistemin tek hatası Erdoğan’dır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Başarır şunları söyledi:

“21/b’ye göre eve teslim ihale alanlardan ne vergi ne de sigorta primi alınmayan, yoksullardan çok daha fazla vergi ve sigorta alan bu ülkede istisnalar yapıldı. Vergi adaletsizliği en yüksek oranına ulaştı Son yıllarda zenginler çok daha zengin olurken, fakirler çok daha fakirleşti ve bunun sebebi de Erdoğan.

“TÜRKİYE’DE EKONOMİSİ YÖNETEMEYEN BİR DEVLET VAR”

Bugün Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Fatih Karahan yıl sonu enflasyon tahminlerini açıkladı. Oranın aynı şekilde artacağını, yani yüzde 36’ya çıkacağını iddia etti. Bu öngörünün gerçekleşmeyeceğini biliyor, biz de biliyoruz, 85 milyon insan da öyle. Ama ne yazık ki bu Merkez Bankası Başkanı da sarayın iddialarını bizimle paylaşıyor. Maalesef ülkenin bu noktaya gelmesinden Merkez Bankası başkanlarını sorumlu tutuyoruz ama bu sistemin tek hatası Erdoğan’dır. Bu varsayımları yapan Önder’e sormak istiyorum: Geçenlerde taban fiyatını 17 bin 2 lira olarak belirlediniz ama o tarihten bu yana taban fiyat 15 bin 934 liraya düştü. Asgari emekli maaşı olarak 10 bin lira belirledik. 9 bin 372 liraya düştüğünü görüyoruz. Yani Türkiye’de ekonomiyi yönetemeyen bir hükümet var.

“EMEKLİLERE ASGARİ ÜCRET ORANINDA İkramiye VERİN”

Emekli ikramiyesi tartışılıyor. Bakan artacağını söylüyor. Ne kadar olacak? 2021’de çok büyük baskılar yaşadık, 1100 lira, 2023’te 2000 lira… Şimdi 3000 lira mı yapacaklar? Bir önerimiz daha var: Emeklilere asgari ücret oranında ikramiye verin. Göreceğiz. Saray emeklilere ne tür ikramiye verecek?

“Anayasa Mahkemesi Başkanı, BU ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI’NIN GÖZLERİNE BAKARAK, ANAYASA’NIN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ TANIMLADI”

Anayasa Mahkemesi Başkanı bir kez daha Erdoğan’ın gözünün içine bakarak, Anayasa Mahkemesi kararlarının tartışılmayacağını, kişisel hırslar nedeniyle uygulanmamasının sorun olduğunu söyledi. Anayasa Mahkemesi Başkanını buradan tebrik ediyorum. Çünkü Anayasa Mahkemesi kararları kabul edilmezse, Anayasa bir kenara bırakılırsa ve Anayasaya biat eden, bu konuşmayı dinlerken yüzü kızarmayan bir Cumhurbaşkanı varsa, o Cumhurbaşkanını tebrik ediyorum. Çünkü Anayasa Mahkemesi Başkanı bu ülkenin Cumhurbaşkanının gözlerine bakarak anayasanın üstünlüğünü tanımlamıştır.

“HİZBULLAH’IN TERÖR ÖRGÜTÜ OLMADIĞINI SÖYLEYEN VE TÜRKİYE’DE ÖZERKLİK TARTIŞILAN BU PARTİNİN BATMAN ADAYI, OKULLARDA DERSLERE GİREBİLİR, PROPAGANDA YAPABİLİR. BUNA KİM İZİN VERİR?”

Batman Milletvekili ve HÜDA-PAR aynı zamanda Batman Belediye Başkanı Adayı Serkan Ramanlı okulları ziyaret ediyor. Danışmanlarıyla birlikte derslere gidiyor. Partinin HÜDA-PAR adını bir kez daha söylüyorum: Hizbullah’ın terör örgütü olmadığını söyleyen ve Türkiye’de özerklik konusunu tartışan bu partinin Batman adayı, okullarda dersliklere girip propaganda yapabiliyor. Buna kim izin veriyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu