İş

Danışmanlık şirketi şöyle açıkladı: “Yabancı tüccarlar direktiflere uymazlarsa birçok suçtan dolayı haklarında dava açılabilir.”

2023 yılını 211 milyar 647 milyon dolarlık ihracatla kapatan ülkemizdeki yerli üreticiler, bu yıl dış ticaret süreçlerinde operasyonel verimliliği artırmak için profesyonel analiz ve hizmetlere yöneliyor. Uluslararası iş geliştirme ve ihracat danışmanlığı hizmetleri veren şirket, dış ticaret ve gümrük süreçlerinde belirlenen direktifler doğrultusunda ilerlemenin rekabet avantajı sağladığına dikkat çekiyor.

Tüm dünya, küresel ekonomi açısından güçlü bir yılı geride bırakırken, Türkiye, yakaladığı ihracat oranıyla 2024 yılını yüksek bir ivmeyle karşıladı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan bilgiye göre, 2023 yılını 211 milyar 647 milyon dolarlık ihracatla kapatan ülkemizin, önümüzdeki yıl bu oranı yüzde 26,54 artırarak 267 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ağırlıklı olarak sırasıyla Avrupa, Orta Doğu ve Asya’ya ihracat yapan yerli firmalar, önümüzdeki dönemde dış ticaret süreçlerinde operasyonel verimliliklerini artırmak için profesyonel analiz ve hizmetlere yöneliyor. İşletmelerin dış ticaret ve gümrük süreçlerini doğru ve kesintisiz yönetmelerini sağlamak amacıyla uluslararası iş geliştirme ve ihracat danışmanlığı hizmetleri sunan ODS Danışmanlık Grubu, firmaların dış ticaret ve gümrük süreçlerinde profesyonel adımlar atmasının değerini anlattı.

“Tüm süreçlerin optimum seviyede yönetilmesini sağlıyoruz”

Hizmet modellerini ülke ekonomisine katkı sağlama hedefiyle geliştirdiklerini belirten ODS Danışmanlık Grup CEO’su İstek Seçkin, “Gümrük süreçlerinin ve dış ticaret operasyonlarının aktif yönetimi hem ihracatçı hem de ithalatçı firmalar için çok değerli. İhracatçıların uluslararası pazarlara erişimi, maliyet kontrolü, mevzuata uyum ve risk yönetimi; İthalatçıların ise ürün tedariği ve çeşitlendirmesi, rekabet avantajı, tedarikte güvenilirlik ve maliyet kontrolü açısından tüm süreçleri optimum düzeyde yürütmesi gerekiyor. “Gümrükleme süreçlerinde mevzuatın direktiflerine uygun hareket etmek dış ticaret açısından çok kritik bir konudur” dedi.

“150 milyon doları aşan danışmanlık hizmeti verdik”

Arzu Seçkin, “Firmalar dış ticaret ve gümrük süreçlerinde yüksek cezalar ödemek, sahip oldukları tesisleri kaybetmek, hatta kaçakçılık dahil birçok hatadan dolayı dava edilmek gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyorlar. Dış ticaret ve gümrük işlemleri doğru planlanır ve uyarlanırsa ceza ve faiz ödenmesi söz konusu olamaz. Ayrıca uzun süreli izin süreçlerinin neden olduğu bekleme sürelerini de azaltabilir. 15 yıllık tecrübemiz ve uzman danışman kadromuzla firmaların ihtiyaçlarına özel planlar oluşturuyoruz. Mevcut durumu analiz edip konjonktüre en uygun stratejik yol haritasını belirliyoruz. “Bu kapsamda bugüne kadar 300’ün üzerinde müşterimize 150 milyon doların üzerinde danışmanlık hizmeti verdik.”

“İhracatçıların rekabet avantajı kazanmasını sağlıyoruz”

Başvuru süreçlerinin devamlılığını sağladıklarını, dış ticaret ve gümrük süreçlerinin daha verimli yönetilmesine yardımcı olduklarını belirten ODS Danışmanlık Grubu CEO’su İstek Seçkin, sözlerini şöyle tamamladı:

“İşletmelerin küresel rekabet ortamında iş süreçlerinin en yüksek verimlilikle yönetilmesini sağlamak için ihtiyaç duyduğu bu hizmeti, gümrük müşavirleri ve dış ticaret departmanı ile entegre olarak sunuyoruz. Dış ticaret sürecinde ödenmesi gereken vergiler, gümrük rejimleri, taşıma prosedürleri, ödeme formları, finansman süreçleri gibi tüm süreçlerin doğru planlanması için analiz ve aksiyon çalışmaları yürütüyoruz. Geliştirdiğimiz kısa, orta ve uzun vadeli stratejilerle ithalatçı ve ihracatçı firmaların zaman ve para kaybetmelerinin önüne geçiyoruz. “Bütün bu kazanımlarla onların risklerini ortadan kaldırarak rekabette avantaj sağlamayı hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu