Ekonomi

ECB Haziran’da faiz indirimine gidebileceğinin sinyalini verdi, gelecekteki politika belirsiz

Avrupa Merkez Bankası (ECB), ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un Perşembe günü Brüksel’deki bir parlamento oturumunda yaptığı açıklamaya göre Haziran ayında faiz oranlarında bir indirime gidilebileceğini belirtti.

ECB, artan petrol fiyatları, zayıflayan Euro ve ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini erteleyebileceği beklentisi gibi dış ekonomik baskılarla karşı karşıya olmasına rağmen geçtiğimiz hafta boyunca bu duruşunu vurguladı.

De Guindos ECB’nin niyetini şu sözlerle açıklığa kavuşturdu: “Eğer işler son zamanlarda geliştiği gibi devam ederse, Haziran ayında para politikası duruşumuzdaki kısıtlamaları azaltmaya hazır olacağız.”

Bu karar ECB’nin enflasyonu hedefine doğru yönlendirme çabalarıyla uyumludur. Mart ayında %2,4 olarak açıklanan enflasyonun önümüzdeki aylarda bu seviyede kalması ve gelecek yıl ECB’nin hedefi olan %2’ye doğru gevşemesi bekleniyor.

ECB kısa vadeli niyetleri konusunda şeffaf davranırken, faiz oranlarının Haziran’dan sonraki seyri daha az kesin. De Guindos, ücret artışı, verimlilik ve jeopolitik riskler gibi ekonomik göstergeleri tahmin etmenin karmaşıklığını kabul ederek spesifik tahminlerde bulunmaktan kaçındı.

Piyasalar şu anda merkez bankasının %4’lük mevduat faizinde bu yıl boyunca 75 baz puanlık bir düşüşü fiyatlıyor ve bu da Haziran ayındaki olası ayarlamanın ardından iki faiz indirimine daha işaret ediyor. Ancak, bazı ECB politika yapıcıları Temmuz ayında olası bir ikinci faiz indiriminin ipuçlarını vermiş olsa da, de Guindos Haziran toplantısının ötesinde herhangi bir planı teyit etmedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu