Haber

Finlandiya gazetesinden provokasyon çağrısı: Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına izin verilmeli

İsveç, Danimarka ve Hollanda’da Kuran’a yönelik provokatif saldırılar başta Türkiye olmak üzere birçok ülkenin tepkisini çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, provokasyon görüntülerinde başrolü oynayan aşırı sağcı Rasmus Paludan’a ve eylemlerine izin veren ülkelere sert mesajlar gönderdi.

Kuran karşıtı çağrı

Erdoğan, son olaylardan sonra İsveç’in NATO üyeliğini dört gözle beklemediklerini, Finlandiya’nın durumunu farklı değerlendirdiklerini söyledi.

Finlandiya basınında diğer Avrupa ülkelerinde de benzer görüntülerin ortaya çıkması için çağrı yapıldı.

“Finlandiya’da da Kuran’ın yakılmasına izin verilmeli”

Helsinki merkezli Iltalehti gazetesinde Sanna Ukkola’nın yazdığı bir köşe yazısında, İslam’ın kutsal kitabının hedef alınması istendi.

“Finlandiya’da da Kuran’ın yakılmasına izin verilmeli”başlıklı yazıda sorunun kitabın yakılmasında değil, Erdoğan’ın tepkisinde olduğu iddia edildi.

İsveç’te siyasetçilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında çaresiz durumda olduğu belirtilirken, tepki çekecek ifadeler verildi:

“Paludan’ın hareketi aptalcaydı ama…”

Paludan’ın hamlesi aptalca ve anlamsız bir provokasyondu. Ancak dine karşı protesto hakkı, demokrasimizin sert çekirdeği olmalıdır. İsveç’te polis gelmeden önce hem Kuran’ı hem de İncil’i yakabilirsiniz. Finlandiya, ifade özgürlüğünü kısıtlayan ‘dini barışın ihlali’ konusundan da vazgeçmelidir. Dinler rahatsız edici ve itici durumlarda bile eleştirebilmelidir.

Gözden kaçırma İslamofobik Rasmus Paludan’dan yeni tehdit Haberin Detayları

“Türkiye’den izin istememize gerek yok”

İfade özgürlüğünün her zaman “dini duyguları korumaktan daha önemli” olması gerektiği teorisinin ortaya atıldığı birebir yazının devamı şöyle:

Aptalca sözler için bile Türkiye’den veya başka bir ülkeden izin istememize gerek yok. Saldırgan, sarsıcı ve rahatsız edici ifadeleri de korumadığı sürece ifade özgürlüğünün hiçbir değeri yoktur. NATO’ya katılmak için toplumumuzun temel direklerinden vazgeçmeye değmez.

palandoken-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu