Haber

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Nijer ile işbirliğinin önemini vurguladı

Libya Devlet Başkanlığı Konseyi Lideri Muhammed el-Menfi, Nijer’e komşu ülkeler ile Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) arasındaki işbirliğinin bölgede istikrarın sağlanması için önemli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Konseyi basın dairesinden yapılan yazılı açıklamaya göre Menfi, Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu’nun Özel Temsilcisi Babagana Kingibe ile başkent Trablus’ta bir araya geldi.

Kingibe, ECOWAS’ın da Lideri olan Tinubu’nun gönderdiği mektubu Menfi’ye teslim etti.

Kingibe ile görüşmesinde Nijer’deki gelişmelere dikkat çeken Menfi, Nijer’de istikrarın korunması için Libya ve Nijerya’nın istişare etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Nijer’de ordunun seçilmiş yönetimi ele geçirmesinin kabul edilmediğini belirten Negatif, Nijer’e komşu ülkeler (Libya, Cezayir ve Çad) ile ECOWAS’ın Nijer ve bölgede istikrarın sağlanması için işbirliğinin önemine işaret etti.

Libya hükümeti 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Nijer’deki üzücü gelişmeleri endişeyle takip ettiğini belirterek, bu ülkeye yapılacak dış müdahale ve kaosa sürükleme çabalarının krizin derinleşmesine ve her iki tarafta da güvenlik zafiyetine yol açacağına dikkat çekti. Nijer ve komşu ülkeler.

Nijer’de darbe

Nijer’de Başkan Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

Bir önceki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou’nun “gizlisi” olarak bilinen ve Abdourahmane olarak da bilinen Tchiani, yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapıyordu.

Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

haberezine.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu