Ekonomi

NATO’nun Polonya’daki yeni füze savunma üssü faaliyete geçti

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), ABD’nin Polonya’nın Redzikowo kentinde bulunan balistik füze savunma üssünün faaliyete geçtiğini duyurdu. Bu gelişme, Avrupalı üyeleri balistik füze tehditlerine karşı korumak üzere tasarlanan daha geniş bir NATO füze kalkanının parçasıdır.

Washington’da düzenlenen bir NATO zirvesinde konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üssün göreve hazır hale gelmesinin önemini vurgulayarak bunun transatlantik güvenliğe yapacağı katkının altını çizdi. Stoltenberg, Ukrayna ve Orta Doğu’daki son çatışmalarda kullanılan balistik füzelerin yarattığı tehdidin arttığına dikkat çekerek füze savunmasının ittifakın kolektif güvenliği için öneminin altını çizdi.

Polonya’daki sahada kurulu olan Aegis Ashore sistemi kısa ve orta menzilli balistik füzeleri önleme kapasitesine sahip. Bu sistem, Romanya’daki ikinci Aegis Ashore tesisi, İspanya’da konuşlu ABD Donanması destroyerleri ve Türkiye’deki erken uyarı radarı gibi diğer bileşenlerle birlikte, Avrupa topraklarını, nüfusunu ve kuvvetlerini korumayı amaçlayan müttefik füze savunma kalkanını oluşturmaktadır.

NATO, Aegis Ashore tesisinin tamamen savunma amaçlı olduğunu açıklamıştır. Polonya’daki tesis, 2016’dan beri faaliyette olan Romanya Deveselu’daki muadili ile birlikte yaklaşık 200 askeri personele ev sahipliği yapmaktadır.

Polonya’daki füze savunma üssünün faaliyete geçmesi, ittifakın gelişen güvenlik sorunlarına karşı savunma kabiliyetlerini güçlendirme çabalarında önemli bir adıma işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu