Ekonomi

Pakistan yeni IMF kredisi arıyor, borç piyasalarına geri dönmeyi planlıyor

Maliye Bakanı Muhammad Aurangzeb’e göre Pakistan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeni bir kredi anlaşmasının ayrıntılarını Mayıs ayında tamamlamayı hedefliyor. Ülkenin IMF ile mevcut 3 milyar dolarlık anlaşmasının Nisan ayı sonunda sona erecek olması, hükümeti daha önemli ve uzun vadeli bir kredi arayışına itti. Bu çaba, kalıcı makroekonomik istikrarı tesis etme ve gerekli yapısal reformların uygulanmasını destekleme stratejisinin bir parçasıdır.

Kısa bir süre önce IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva ile görüşen Maliye Bakanı, IMF heyetinin kredi anlaşmasını şekillendirmeye başlamak üzere Mayıs ayı ortalarında İslamabad’ı ziyaret etmesinin beklendiğini belirtti.

İstenen programın tam büyüklüğü açıklanmamış olmakla birlikte, Pakistan’ın en az 6 milyar dolar talep etmesi bekleniyor. Ayrıca, kredi koşulları üzerinde anlaşmaya varılmasının ardından Pakistan, IMF’den Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik Güveni kapsamında daha fazla yardım almayı planlıyor.

Aurangzeb, Pakistan’ın mali durumuna ilişkin iyimserliğini dile getirerek, Haziran ayı sonunda 10 milyar dolara ulaşması beklenen ve yaklaşık iki aylık ithalat teminatına denk gelen döviz rezervlerindeki gelişmelere dikkat çekti. Ayrıca Çin’e olan yükümlülükler de dâhil olmak üzere Pakistan’ın ikili borçlarının büyük bir kısmının çevrilmekte olduğunu ve bunun ülkenin mali istikrarı açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

İleriye dönük olarak Pakistan, potansiyel olarak yeşil tahvil ihracı yoluyla uluslararası sermaye piyasalarına geri dönmeye hazırlanıyor. Ancak bu gerçekleşmeden önce hükümet ülkenin kredi notunun yükseltilmesi gerektiğinin farkında.

Derecelendirme kuruluşlarıyla görüşmeler şimdiden başlamış olup, önümüzdeki mali yıl içinde notun yükseltilmesi umulmaktadır. Bakan, uluslararası sermaye piyasalarında yapılacak herhangi bir ihracın muhtemelen 2025/2026 mali yılında gerçekleşeceğini öngörüyor.

Pakistan ekonomik zorluklarla mücadele ederken, hükümetin IMF ile olan angajmanı ve gelecekteki piyasa faaliyetlerine ilişkin planları, mali reform ve istikrara olan bağlılığının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu