Haber

Protestocular ABD’nin Memphis kentinde Polis Şiddetine Karşı “Bu Sistem Utansın” Diye Bağırdı

DUYURU (İngilizce): XIA LIN, Xinhua muhabiri:

“27 Ocak 2023’te, bir Afrikalı Amerikalının polis tarafından dövülerek öldürüldüğünü gösteren bir video yayınlandı.

O zamandan beri, göstericiler Memphis, Washington, DC, New York, Atlanta ve Los Angeles gibi ABD şehirlerinde sokaklara çıkarak “Bu sistem utansın” diye bağırıyorlar.

Bir saatlik video görüntüleri, birkaç polisin 7 Ocak’ta Memphis, Tennessee’de trafik kontrolü için durdurdukları 29 yaşındaki Tire Nichols’u dövdüğünü gösteriyor.

Polisin Nichols’u tehlikeli araç kullanmaktan durdurduğu iddia ediliyor. Nichols, üç gün sonra hastanede kalp durması ve böbrek yetmezliği nedeniyle öldü.

Tennessee Soruşturma Ofisi Direktörü David Rausch, “Burada olup bitenler doğru dürüst polislik görevini yansıtmıyor. Bu yanlıştı. Bu bir suçtu” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, “Tire Nichols’un ölümüyle sonuçlanan dayağın korkunç videosunu görünce çok kızdığını ve derinden yaralandığını” söyledi.

Biden, “Bu, Siyahi Amerikalıların ve Beyaz Olmayan Amerikalıların her gün yaşadıkları derin korku ve travmanın acı verici yeni bir hatırlatıcısı” dedi.

Amerika Birleşik DevletleriPolis geçen yıl Afrika’da 1.186 kişiyi öldürdü ve bu kurbanların yüzde 26’sını Afrikalı-Amerikalılar oluşturuyor.

xinhua HaberlerAjans muhabirleri New York’tan bildiriyor.

(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu