Haber

Tarihi değiştiren buluşma 80 yaşında

ADANA (İGFA) – Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill tarafından Yenice’de düzenlenen Yenice Söyleşisinin 80. yıl dönümünde Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi. belediye.

Adana Buluşması (Adana Söyleşisi) olarak tarihe geçen toplantılarla ilgili anma etkinliklerinin ilki, Tarsus Belediyesi konutunda Yenice’de gerçekleştirildi.

Mersin’in bugünkü Tarsus ilçesine bağlı Yenice Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na ilk olarak çelenk bırakıldı. İnönü-Churchill Parkı, Adana Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen üst düzey bürokratların katılımıyla Yenice’de düzenlenen törenler kapsamında açıldı.

Açılışta İsmet İnönü’nün torunu Ayşe Gülsün Bilgehan ve diğer katılımcılar konuştu. Ardından Yenice Söyleşisinin yapıldığı vagonda hatıra defteri imzalandı.

İnönü ve Churchill görüşmesinin fotoğraflarından oluşan fotoğraf kabini tarihe meraklı olanların beğenisine sunuldu. Yenice’deki programa katılanlar trenle Adana’ya gitti.

TARİHİ DEĞİŞTİREN TOPLANTI 80 YILINDA

Adana 75. Yıl Sanat Galerisi’nde “Tarihi Değiştiren Buluşma 80 Yaşında” başlıklı panel düzenlendi.

HEP BARIŞ

Yoğun katılımın olduğu panelin açılış konuşmasını yapan Ayşe Gülsün Bilgehan, “Bu sabah Yenice’de o küçük faytondaydık. 80 yıl öncesine dönmüş gibi hissettik. Sadakatiniz için herkese teşekkür ederim. 70 milyon insanın öldüğü 2. Dünya Savaşı’na girmekten nasıl kurtulduğumuzu bir kez daha gördük. Huzur daim olsun” dedi.

O’NUN SAYESİNDE ÇOCUKLAR BABASIZ DEĞİL

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Cumhuriyetimizin kurucularından ve Milli Mücadele’nin kahramanlarından İsmet İnönü’ye her zaman hayran kaldık. Dünya Savaşı’na girmemek için gösterilen çok değerli bir çaba var. 2. Dünya Savaşı’nın zorlu şartları nedeniyle yoksulluk ve açlık çektiğini söyleyen bir gence, ‘Belki ekmeksiz bıraktım ama babasız bırakmadım’ diyen bir gence hala duygu yüklü sözler var. Hepimiz. Cumhuriyetimizin kurucularının izinlerine her koşulda uymaya devam edeceğiz” dedi.

USTA DİPLOMAT, BÜYÜK Devlet Adamı

Moderatörlüğünü ÇÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gazeteci-Yazar Altan Öymen, Prof. Dr. Türkolog Mehmet Fuat Bozkurt, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köylü katıldı.

İsmet İnönü’nün genç Türkiye Cumhuriyeti’ni 2. Dünya Savaşı gibi tüm dünyada büyük yıkımlara ve insan kayıplarına yol açan bir savaşa sokmayarak tarihi bir başarıya imza attığı dönemi anlatan panelistler, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün bu konudaki usta diplomatı. ve devlet adamlığına vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu