Ekonomi

Togg Fabrikasında bir ilk… CHP’li milletvekillerinden Togg’a iltifat

Türkiye’nin yerli akıllı cihazı Togg’un Gemlik Kampüsü’nde bir ilk yaşandı. Türkiye yollarında boy göstermeye başlayan Togg T10X, hem sürüş performansı hem de teknolojik özellikleriyle muhalefet temsilcilerinden tam not aldı. AK Parti ve muhalefet milletvekillerinden oluşan Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, Bursa’nın Gemlik ilçesindeki Togg üretim ve teknoloji yerleşkesini ziyaret etti. Togg’a binen ve memnuniyetini dile getiren CHP Adana Milletvekili Şevkin, şu anda sayısı 156 bin olan makam araçlarının yerli ve milli olmasını dilediklerini söyledi.

Togg CEO’su Gürcan Karakaş ve grup, Mustafa Varank başkanlığındaki komisyon üyelerini karşıladı. Karakaş’ın fabrika yatırımı ve üretimiyle ilgili tanıtımının ardından komisyon üyeleri Togg’un üretim aşamalarını inceledi. Heyet, gövde, boyahane ve montaj olmak üzere üç bölümden oluşan üretim tesisini gezerek yetkililerden üretim aşamaları hakkında bilgi aldı. Yönetim kurulu üyeleri nihayet yerli otomobil Togg’u fabrika içindeki pistlerde deneyimleme fırsatı buldu.

Togg’un ön koltuğunda oturan ve akıllı cihaz hakkında bilgi alan komite üyesi CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “Yerli ve milli bir aracın ülkede üretilmesi kıymetli. Buradan şunu söylemek isterim ki asla siyasi malzeme olmamalıdır. Çünkü bu Türkiye’ye mal olan bir şeydir ve böyle devam etmesi gerekir. Asla siyasi malzeme haline getirilmemelidir. Bu fikir ve düşüncede tüm farklı sektörlerdeki girişimcilere benzer destekler verilirse, Türkiye’nin gelecekte güzel şeyler yapılabileceği aşikardır. Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini gördük. Burada üretim hatlarının da geliştirildiğini gördük. 3 binin üzerinde çalışanın ve 800 yüz civarında mühendisin olduğu belirtildi. Hem ülkemize hem de milletimize faydalı olacak yapımlar olmasını diliyorum. Ülkemize değer katan yatırımlara kesinlikle inanıyoruz. Gerçek anlamda diğer kesimlerin de devlet tarafından örnek bir şekilde ve mümkünse sadece seçim alanlarında değil, ulusal ve yerel düzeyde de desteklenmesini umuyoruz. Şu anda sayısı 156 bin olan makam araçları. Daha önce hiç binmedim” dedi.

Gezinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Komisyon Başkanı Mustafa Varank, “Buraya iktidar, muhalefet fark etmeksizin milletvekilleriyle geldik. Togg, Türkiye’nin değişen ve dönüşen dünyasında alternatif ve rekabetçi olabileceğini gösteren değerli bir araçtır. mobilite, üretim ve teknoloji kabiliyetleriyle yeni bir oyuncu haline gelebileceğini ifade ederek, “Şu anda Togg’u Türkiye’nin her yerinde vatandaşlarımız görebiliyor, kurayla Togg alma şansına sahip olan vatandaşlarımız akıllı cihazlarını en keyifli şekilde kullanıyor.” . En az Togg kadar cazip olan bir üretim ve teknoloji kampüsü var. Bu anlamda biz de komitedeki arkadaşlarımızla burayı görmek istedik. Üretim süreçlerini anlamak istedik. Burada işçi arkadaşlarımızla bir araya gelmek istedik. Ayrıca komitede yer alan tüm arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Burası gerçekten de temelden üretime kadar geçen süre açısından dünyadaki en nadide örneklerden biri. Türkiye’nin Otomobili Projesini ilk kez açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Türkiye artık kendi aracını üretmeli’ deyince herkes heyecanlandı.

Türkiye’nin artık kendi markasıyla, yüzde 100 fikri mülkiyet haklarına sahip, çağı yakalayan, elektrikli ve otonom özellikleriyle Türkiye’nin Otomobili Projesi’ni başardığını belirten Varank, “Türkiye bu başarıları sürdürmeye devam edecek. Maliyet katan başarılara imza attık. Dün TEKNOFEST” “Gençlerimize inanıyoruz. Üretim kabiliyetimize inanıyoruz. Çalışan kardeşlerimize inanıyoruz ve bunun gibi nice başarılara hep birlikte imza atacağımızı umuyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki tüm dostlarımız burada. Meclis milli projeleri önemsiyor ve destek veriyor. Heyetimizle birlikte buradaki ziyaretimizi de anlamlı buluyorum. Türkiye.” “Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat formülüyle yoluna devam etmesini istiyoruz. İnşallah hükümetimiz ve Meclisimiz de bu anlayışa hizmet etmeye devam edecektir” dedi.

Togg’da şu anda 3 bin 200 kişinin çalıştığını kaydeden Varank, “Gerçekten çok güzel bir tesis. İnşallah yeni modellerin de gelmesiyle Togg’un hem Türkiye’de hem Avrupa’da hem de Avrupa’da çok ciddi bir oyuncu haline geldiğini göreceğiz. dünya.”

Togg’un bu kadar ilerlediğini görmekten mutluluk duyduğunun altını çizen CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, “Togg’un bu kadar ilerlediğini görmek beni de çok sevindiriyor. Biliyorsunuz bunlar stratejik çalışmalar.

Cari açığın azaltılmasına olumlu katkısı büyük olan çalışmalar. Bu stratejik eserlerin yerli olarak üretilmiş ve Türk malı olmasından büyük gurur duyuyoruz. Bunun gibi daha birçok girişimin olacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir olması gerekiyor. Bunlar hiçbir siyasetin malzemesi olmamalıdır. Biz bunu bu ülkenin bir girişimi olarak görüyoruz. Bu tür girişimlerin artarak devam etmesini canı gönülden diliyoruz. Biz her zaman destekçiyiz. Gururla izliyoruz, daha da büyüyeceğini umuyoruz. Bunun gibi Türkiye’nin farklı yerlerinde stratejik yatırımlarımız var. Cari açığımıza fayda sağlayacak tüm yatırımların yanındayız. Tüm yatırımcıların yanındayız” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer ise, “Bu gerçekten ülkemize mal olan, milli değeri olan bir proje. Dolayısıyla bu tür projelere destek vermemek mümkün değil. Artık bu kadar güzel bir tesis ülkemize kazandırıldı. Biz asla karşı çıkmıyoruz.” Bunu her zaman destekliyoruz. Çünkü “Ülkeye girecek her kuruş gayri safi milli hasılamızı artıracak. Üretmeden bu ülkeyi büyütemeyiz. Duruma göre üretmek zorundayız. Üretmek için bu tür yatırımları her zaman desteklememiz gerekiyor ama bunların bizim milli değerlerimiz olduğunu, bunların siyasi araç olmadığının altını çiziyorum” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, test sürüşünün ardından yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Gaza bastığınız andan itibaren hiçbir ses, sarsıntı hissetmeden saatte 100 kilometre hıza çok hızlı ulaşıyorsunuz. Bu çok güzel bir duygu. Bir an kendimi yerde değil de bir uçağın içindeymiş gibi hissettim. O hıza uçaktaki kadar sarsılmadan ulaştı. İnanılmaz keyifli, başarılı ve “Eğlenceliydi. Direksiyon sınavını farklı yerlerde yaptık. Hepsi çok güzel ve başarılı. Cihazlı bir araçta çok keyifli bir yolculuk gibi geliyor.”

Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli akıllı cihazı T10X, bu yıl seri üretim hattından çıkarak sahipleriyle buluşmaya başladı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan Togg’un T10X modeli, iki farklı donanım ve pil seçeneğiyle kullanıcıların beğenisine sunuldu. 314 ve 523 kilometre menzile sahip olan Togg, hızlı şarjla 28 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e kadar pil şarj seviyesine ulaşabiliyor. “Gemlik”, “Anadolu”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” renklerinde lansmanı yapılan Togg, Trumore adı verilen bulut tabanlı, kullanıma hazır, isteğe bağlı yazılım uygulama altyapısına sahip. .

Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alan Togg Teknoloji Kampüsü’nün kapasitesi yıllık 175 bin araç olarak belirlendi. 2032 yılı sonuna kadar 1 milyon adet üretim hedefi olan Togg, bu yıl 28 bin adet üretecek. 2026 yılında ürün ailesine yeni model akıllı cihazların eklenmesiyle yıllık kapasite 100 bin adede ulaşacak. Togg’un enerji devi Farasis Enerji ortaklığıyla kurduğu Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri, Togg Teknoloji Kampüsü’ndeki Pil Teknolojisi binasında Togg akıllı cihazlar için pil modülleri ve paketleri üretiyor. Siro, 2024 yılı sonunda Togg Teknoloji Kampüsü yanındaki yeni tesisinde üretime devam edecek. 2035 yılına kadar 50 GWh üretim hedefiyle yola çıkan Siro, geliştirdiği tüm ürün ve çözümlerin fikri mülkiyet haklarına sahip olacak.

Yüzde 100 Togg’a ait olan yüksek hızlı şarj ağı Trugo, 81 ilin tamamında elektrikli araç kullanıcılarıyla da buluşuyor. Trugo, 180 kW’ın üzerinde 272 adet yüksek hızlı şarj cihazı ve 81 ilde 544 adet priz ile kullanıcılara kesintisiz ve konforlu şarj deneyimi sunuyor.

Resmi açılışı 29 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Togg Teknoloji Kampüsü’nde gövde, boya ve montaj tesislerinin yanı sıra Prototip Geliştirme ve Test Merkezi de bulunuyor. Üretim sınırları içerisinde toplam 250 robotun görev yaptığı kampüs, Avrupa’nın en temiz boyahanesine sahip. 1,6 kilometrelik test parkuruna sahip yerleşkenin inşaatında 9 bin kişi görev aldı. Togg şu anda 3.250’den fazla kişiyi istihdam ediyor. Çalışanların yüzde 26’sını kadınlar oluşturuyor. Kampüsteki üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında toplam istihdam 4 bin 300 kişiye ulaşacak.

AK Parti TBMM Kümelenme Başkan Yardımcıları Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Leyla Şahin Usta, AK Parti TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri Şahin Tin, Cevahir Uzkurt, Faruk Aytek, Yusuf Ziya Aldatmaz, İrfan Çelikaslan, Mehmet Eyüp Özkeçeci, Bayram Şenocak, Mustafa Hakan Özer ile CHP’li üyeler Müzeyyen Şevkin, Türker Ateş, Nail Çiler, Talat Dinçer ve ÂLÂ Partisi Üyesi İdris Nebi Hatipoğlu katıldı. Toplantıya Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Bursa milletvekilleri Ahmet Kılıç, Ayhan Salman, Emel Gözükara Durmaz, Emine Yavuz Gözgeç, Mustafa Yavuz, Osman Mesten ve Refik İtina, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan da katıldı. Delegasyon. . -BURSA

seben-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu