Ekonomi

Uzmanlar tatil öncesi kiralık araç dolandırıcılığına dikkat çekti

Uzmanlar tatil öncesi kiralık araç dolandırıcılığına dikkat çekti

ANKARA – Uzmanlar, Ramazan Bayramı öncesi araç kiralama konusunda vatandaşları uyardı. Araç Kiralamacılar Konfederasyonu Lideri Asım Kızmaz, “Göremeyeceğiniz bir şeye para yatırılmasını istemiyoruz” dedi.

Ramazan Bayramı’nda şehir dışında tatil yapmak isteyen vatandaşlar, uygun bir araç kiralama firması aramaya başladı. Kendilerine en uygun kiralık aracı ararken vatandaşları bekleyen tehlike depozito dolandırıcılığı oldu.

Araç Kiralayıcılar Konfederasyonu Başkanı Asım Kızmaz, araç kiralarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Dikkat edilmesi gereken konulardan birinin de ‘para yatırma dolandırıcılığı’ olduğunun altını çizen Kızmaz, “Vatandaşları özellikle dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum. Onların görmediği yerden internetten alışveriş yapmayı uygun bulmuyoruz. Firmayı görmezler, arabayı görmezler, sözleşmeyi görmezler” diyenler mesela benim firmamı kopyalayıp uzatma veriyor. Firmamdaki uzantıdan araçlar gösterilerek tezgahtan para tahsil edilir. Bu bir mevduat dolandırıcılığı olarak lanse ediliyor” dedi.

Araç Kiralama Konfederasyonu üyelerinden ve kurumsal firmalardan birebir kiralama yapılması gerektiğini belirten Kızmaz, “Kiraladıkları araçların fotoğraflarını çekmelerini istiyoruz. merdiven altında çalışan firmalar vatandaşlarımızı tuzağa düşürebiliyorlar.Aracı kiralıyorlar.Motoru durdurarak arıza yapmış numarası yapıp vatandaşlarımızdan ek para talep edebiliyorlar. Bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bunun yolu da kurumsal şirketlerden geçiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu