Ekonomi

Yüksek Mahkeme petrol şirketlerinin iklim davası konusunda Biden’a danıştı

ABD Yüksek Mahkemesi bugün Honolulu tarafından birkaç büyük petrol şirketine karşı açılan davayla ilgili olarak Başkan Joe Biden’ın yönetiminden görüş istedi. Şehir, Exxon Mobil (NYSE:XOM), BP (NYSE:BP), ConocoPhillips (NYSE:COP), BHP Group (NYSE:BHP), Marathon Petroleum (NYSE:MPC), Chevron (NYSE:CVX) ve Shell (LON:SHEL) gibi firmaları fosil yakıtların yakılmasıyla bağlantılı iklim değişikliği riskleri konusunda halkı aldatmakla suçluyor.

Honolulu şehri ve ilçesi ile Honolulu Su Temini Kurulu tarafından 2020 yılında başlatılan davada, şirketlerin ürünlerinin çevre üzerindeki etkileri hakkında yanıltıcı beyanlarda bulundukları iddia ediliyor. Davacılar, bu yanlış beyanların insan kaynaklı iklim değişikliğinden kaynaklanan mülk ve altyapı hasarına katkıda bulunduğunu savunuyor.

Yüksek Mahkeme’nin Biden yönetiminden talebi, Mahkeme’nin petrol şirketlerinin temyiz başvurusunu ele alıp almayacağına ilişkin kararında gecikmeye yol açacak. Bu temyiz, Hawaii’nin en yüksek mahkemesinin davanın ilerlemesine izin veren kararının ardından geldi. Yönetimin tutumu, Adalet Bakanlığı’nın Yüksek Mahkeme önündeki meselelerde federal hükümeti temsil eden avukatı olan başsavcı tarafından hazırlanacak bir özette ayrıntılı olarak açıklanacak.

Dava, ABD genelinde petrol ve gaz şirketlerini iklim değişikliğindeki rolleri ve bunun yerel yönetimlere getirdiği maliyetler konusunda sorumlu tutmaya çalışan çeşitli belediyelerin daha geniş bir yasal stratejisinin bir parçası. Federal hükümetin bakış açısına yönelik bu talebin sonucu, Yüksek Mahkeme’nin davaya bakma isteğini ve potansiyel olarak gelecekteki iklim davalarının yönünü etkileyebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu