Haber

ABD – Meksika Sınırındaki Yüzer Bariyerlerin Kaldırılmasına Yönelik Yönerge

ABD Bölge Hakimi David Ezra, Teksas Valisi Greg Abbott’un talimatıyla göçmenlerin geçişini engellemek amacıyla ABD-Meksika sınırında yer alan Rio Grande Nehri üzerine yerleştirilen yüzen bariyerlerin kaldırılması talimatını verdi.

ABD Adalet Bakanlığı’nın yüzen bariyerlerin kaldırılması davasında, Bölge Yargıcı Ezra, Teksas yönetimine yüzen bariyerleri sudan kaldırması ve 15 Eylül’e kadar nehir kıyısına taşıması yönünde ihtiyati tedbir kararı verdi.

Ezra, kararında yüzen bariyerlerin tamamen kaldırılması kararını vermekten kaçındı ancak söz konusu bariyerlerin güvenlik ve komşu ülkelerle ilişkiler açısından tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Yüzen bariyerlerin amacını da sorgulayan Ezra, bunun yasadışı göçü yerleşik haliyle önemli ölçüde azalttığına dair “ikna edici kanıt” olmadığını belirtti.

Adalet Bakanlığı Başsavcı Yardımcısı, “Mahkemenin yüzer bariyerlerin yasa dışı olduğuna ve diplomatik ilişkilere, kamu güvenliğine, seyrüsefere ve federal kurum yetkililerinin Rio Grande Nehri içindeki ve çevresindeki faaliyetlerine onarılamaz derecede zarar verdiğine karar vermesinden memnuniyet duyuyoruz.” Vanita Gupta, Ezra’nın kararına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. ifadesini kullandı.

Engellerin kaldırılmasına ilişkin dava, Biden yönetiminin Teksas sınır politikalarına itiraz olarak ABD Adalet Bakanlığı tarafından açıldı.

Teksas yönetimi karara itiraz edecek

Teksas eyalet hükümeti karara itiraz edeceklerini açıklarken Vali Greg Abbott, mahkeme kararının yalnızca Lider Joe Biden’ın Teksas’ın başından beri yapması gerekeni yaptığını kabul etmesini geciktireceğini söyledi.

Sınırdaki şamandıra bariyeriyle ilgili tartışmalar

Abbott’un temmuz ayında Rio Grande Nehri’ne düzensiz göçmenlerin nehri geçmesini engellemek için kurduğu dev yüzer şamandıra bariyeri ülkede tartışmalara neden olmuştu.

ABD Adalet Bakanlığı, nehrin akışına çevresel etki yaptığı, halk sağlığını tehlikeye attığı ve insanlık dışı olduğu gerekçesiyle Teksas yönetiminden şamandıra bariyerinin kaldırılmasını talep etmişti.

Vali Abbott da Teksas’ın sınırlarını koruma yetkisine sahip olduğunu ileri sürerek Biden yönetimini sistematik olmayan göçmenler için uygun önlemleri almamakla eleştirdi.

Göç politikasını belirleme yetkisinin federal hükümette olduğunu vurgulayan bakanlık, Eagle Pass ile Piedras Negras’ın ortasına inşa edilen 305 metre uzunluğundaki dev şamandıra bariyerinin de yıkıldığı gerekçesiyle Teksas yönetimini mahkemeye verdi. yasadışı.

Meksika hükümeti de bariyerin uluslararası sınır anlaşmalarını ihlal ettiğinden şikayetçi oldu.

Sistemsiz göçmenlerin en çok yasa dışı giriş yaptığı Teksas sınırındaki geçiş noktalarının başında Kartal Geçidi gelirken, 2023 yılından bu yana bu bölgeye 270 binin üzerinde düzensiz göçmenin giriş yaptığı kayıtlara geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu