Haber

Af Örgütü: Türkiye destekli gruplar ve Şam hükümeti yardımı engelliyor

Uluslararası Af Örgütü, Maraş merkezli sarsıntılarda yıkımın meydana geldiği komşu Suriye’de, Şam hükümeti ve Türkiye destekli silahlı grupların Kürt yetkililer tarafından gönderilen 100’den fazla insani yardım tırını engellediğini bildirdi. Af Örgütü, Suriye hükümeti ve Ankara tarafından desteklenen silahlı gruplara, Halep’teki insani yardımın engellenmesini ve başka yöne yönlendirilmesini durdurma çağrısında bulundu.

Af Örgütü’nün açıklamasına göre, 9 Şubat ile 22 Şubat tarihleri ​​arasında Suriye hükümeti gıda, tıbbi malzeme ve çadır gibi temel ihtiyaçlar için yardım taşıyan en az 100 TIR’ın Halep şehir merkezindeki Kürt mahallelerine girişini engelledi. Aynı süreçte Suriye Ulusal Ordusu’na (SMO) bağlı silahlı gruplar en az 30 yardım tırının Halep’in kuzeyindeki Afrin’e girişini engelledi.

“SİYASİ İLİŞKİLERLE YARDIMLARIN ENGELLENMESİ TRAJİK SONUÇLAR YARATTI”

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Aya Majzoub, “Depremler, Halep’te on yıldır devam eden silahlı çatışmalar nedeniyle yaşam mücadelesi veren on binlerce insanı harap etti. Ancak bu çaresizlik anında bile Suriye hükümeti ve silahlı muhalif gruplar siyasi hesaplara yöneldi ve kendi gündemlerini ilerletmek için halkın sefaletini istismar etti.” Meczub sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayati yardımın siyasi olarak engellenmesi, özellikle makineleri çalıştırmak için yakıta ihtiyaç duyan arama kurtarma ekipleri için trajik sonuçlar doğurdu. Suriye hükümeti ve Türkiye destekli silahlı gruplar da dahil olmak üzere çatışmanın tüm tarafları, bu yıkıcı doğal afet nedeniyle hayatları alt üst olan sivillerin ihtiyaçlarına öncelik vermeli ve yardıma engelsiz erişimlerini sağlamalıdır.”

‘TAMAMEN SİYASİ BİR HAREKET’

Öte yandan, kuzeydoğu Suriye’de çalışan bir insani yardım çalışanı Uluslararası Af Örgütü’ne şunları söyledi: “Yardımın engellenmesi tamamen siyasi [bir hareket]. “Türkiye ve Suriye Ulusal Ordusu, arama kurtarma çabalarını hızlandırmaya çalışan Beyaz Miğferler ve diğer gruplara yakıt sağlamaktansa, yardımı siyasallaştırmanın daha önemli olduğunu hissetti” dedi. (DIŞ HABERLER)

divrigihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu