Haber

Eskişehir’de ‘Onur Ayı’ etkinlikleri 30 gün yasaklandı

Eskişehir Valiliği ‘Onur Ayı’ nedeniyle kentte yapılacak etkinliklerin provokasyon olabileceği gerekçesiyle 30 gün süre ile yasaklandığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, “İstenilen faaliyetlerin her türlü provokasyon ve eyleme açık olduğu, farklı mezhep gruplarının ortaya çıkarılmasının mümkün olduğu açık alan toplantılarına katılacak olanların başta olmak üzere halkın huzuru ve güvenliği sağlanmalıdır. toplumdaki görüşlerin, kamu huzuru ve genel düzenin bozulabileceği yerlerde, “Oburların güvenlik, genel sağlık ve ahlak, hak ve özgürlüklerinin korunmasının zayıflatılabileceği değerlendirilmektedir” denildi.

Eskişehir Valilik, kentte ‘Onur Ayı’ kapsamında düzenlenecek etkinliklerin provokasyon olabileceği ve genel asayişi bozabileceği gerekçesiyle 30 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Buna göre; Yarından itibaren kentte hareket, yürüyüş, bayram, şenlik olmayacak.

Valiliğin internet sitesinden yapılan yazılı açıklama şöyle:

“GENEL ETİK KURALLARA AYKIRI PERSONEL TUTUM VE DAVRANIŞLARI İÇEREN FAALİYET TÜRLERİNİN TOPLUMDA TEPKİ YARATABİLECEĞİ DEĞERLENDİRİLİR”

“Basın ve sosyal medya platformlarından bazı LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks) dernek ve gruplarının ilimiz de dahil olmak üzere bazı illerde ilimizin ortasında, adı altında etkinlik düzenlemek istedikleri belirtildi. Tüm bunlara bakıldığında ahlaka aykırı bir tutum ve davranış grubunu içeren bu tür etkinliklerin toplumda tepkiye yol açabileceği, radikal görüşlere sahip bazı kişi ve grupların tepki gösterebileceği görülmektedir. sosyal medya platformları ve bazı yayın organları aracılığıyla yapılması talep edilen faaliyetlere, her türlü provokasyon ve eyleme açık olanlar da dahil olmak üzere halkın huzuru ve güvenliği, farklı görüşteki grupların gündeme getirmesi beklenen olaylar. görüşlerine göre, kamu huzuru ve genel düzenin bozulabileceği hallerde, özellikle açık toplantılara katılacakların emniyette, şahsi dokunulmazlıkta, tasarruf emniyetinde, genel sağlık ve oburların hak ve özgürlükleri zayıflatılabilir.

“ŞEHRİMİZDEKİ KAMU ALANLARINDA YAPILMASI DEĞERLENEN TÜM AKTİVİTELER 30 GÜN YASAKTIR”

Bu nedenle, kamu yararının ve kamu düzeninin devamının sağlanması, hataların önlenmesi, genel sağlık, ahlak ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla İl İdaresi Kanununun 11. 5442 sayılı ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. İlimiz genelinde (Jandarma Sorumluluk Bölgeleri dahil) LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks) derneklerini, benzeri oluşumları ve kümelenmeleri desteklemek amacıyla ilimizde halka açık alanlarda yapılması planlanan her türlü etkinlik ve Bu kümelerin hareketleri. (toplanma ve toplanmaya teşebbüs, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, şenlik vb.) 00.01. 2023 ve 14.07.2023 24.00.

Kaynak: ANKA / Günümüz

haber-azdavay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu