Haber

Hindistan Başbakanı Modi, G20 ülkeleriyle uzlaşma çağrısında bulundu

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, G20 Dışişleri Bakanlarına hitaben yaptığı konuşmada, dünyanın önde gelen ekonomilerini Ukrayna’daki savaşın neden olduğu bölünmelerin ötesine geçerek, az gelişmiş ülkelerin yaşadığı krizlerin çözümü konusunda uzlaşmaya çağırdı.

Modi, G20’nin 2023 dönem başkanlığını üstlenen ülkesinin başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na video konferansla katıldı.

Görüşmenin Ukrayna savaşı nedeniyle “derin küresel bölünmelerin” yaşandığı bir dönemde yapıldığına işaret eden Modi, mevcut gerilimlerin kümelenmenin gıda, enerji güvenliği, iklim değişikliği gibi konularda anlaşmaya varmasına engel olmaması gerektiğini vurguladı. borç krizi.

Hindistan Başbakanı Modi, “Bu gerilimlerin nasıl çözülmesi gerektiğine dair kendi bakış açılarımız ve pozisyonlarımız var. Birlikte çözemeyeceğimiz sorunların, çözebileceklerimizin önüne geçmesine izin vermemeliyiz” dedi. söz konusu.

G20’yi daha az gelişmiş ülkelere odaklanmaya çağıran Modi, “Yıllarca süren ilerlemeden sonra sürdürülebilir kalkınma hedeflerimizin gerisinde kalma riskiyle karşı karşıyayız. Birçok ülke gıda ve enerjiyi güvence altına almaya çalışırken sürdürülemez borçlarla mücadele ediyor. Bunlar da küresel ısınmadan kaynaklanıyor. daha zengin ülkelerden kaynaklanıyor. En çok etkilenenler onlar. Bu nedenle Hindistan’ın G20 Başkanlığı küresel güneyin sesi olmaya çalışıyor.” ifadeleri kullandı.

“Küresel yönetişim başarısız oldu”

Modi, II. açıkça bu hedeflere ulaşamadı.”

Hindistan Başbakanı Modi, “Çok taraflılığın krizde olduğunu kabul etmeliyiz” dedi. söz konusu.

G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı, Ukrayna savaşı nedeniyle ABD ile müttefikleri Rusya ve Çin arasında yaşanan gerginliğin gölgesinde gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu