İş

Jennifer Lopez’in Osmanlı tahtı Fildişi Sahili’ndeki alışveriş merkezi yatırımı

Hamide HANGÜL

Türk tasarımcılar, modacılar, girişimciler ve iş insanlarının ünü yaptıkları işlerle ülke uçlarını aşarken, dünya sosyetesinde ve Hollywood yıldızlarında da adından söz ettiriyor. Bu isimlerden biri de Türk iş adamı Metin Durmaz.

Dünyaca ünlü yıldızların, işverenlerin, CEO’ların ve hatta pirlerin evlerini süsleyerek Türkiye’yi çalışmalarıyla temsil eden Metin Durmaz, şirketin ikinci kuşak temsilcisi konumunda. Durmaz, ana iş kolları olan kozmetik ve kahve sektörünün yanı sıra mobilya dekorasyonuna da yatırım yaptıklarını açıkladı. Kahve için 6 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyleyen Durmaz, “Amazon üzerinden satışlarımız olacak. Katar’da distribütörlerimiz var ve onlarla anlaşma sağladık” dedi.

Deniz kenarındaki tek alışveriş merkezi

Global büyüme stratejileri kapsamında Fildişi Sahili’nin başkenti Abidjan’da yerel ortakla AVM yatırımına başladıklarını anlatan Durmaz, proje hakkında şu bilgileri verdi: “En prestijli koyun arazisini satın aldık. Afrika’da Fildişi Sahili’nde. Dünyanın deniz kenarındaki tek alışveriş merkezi. İnşaatın yarısı, katlı otoparkın inşaatı bitti, binanın inşaatına başlandı. Mart 2024’te bitecek.

Gemi şeklinde tasarlanan projemizi yüzde 50 yerli katılımla hayata geçiriyoruz. Aynı anda 4.000 kişiyi ağırlayabilecek. Çatıda (çatıda) VIP için yaptığımız özel bir restoran var ve aynı anda 1.500 kişiyi ağırlayabiliyor. Tüm lüks markalar yer alacak. Uluslararası elektronik markaları gelecek. Önde gelen Türk markalarını mutlaka davet edeceğiz. Bir kısmını organik gıdalara ayırdık. Yatırım bütçesi 44 milyon dolar ama tamamlandığında 50 milyon dolara ulaşacak. Yatırımını yaptığımız AVM, Batı Afrika’nın yeni cazibe merkezi olacak” dedi.

“Elazığ traverteni gibi Türk ürünlerini kullanıyorum”

Ağırlıklı olarak ABD, Fransa ve İngiltere için çalıştıklarına işaret eden Durmaz, “ABD’de aktif satışlarımız var. Porsche Design ile çalışıyoruz. Tiger Woods’un 12 adet villasının inşaatına da yine ABD’de ortak olarak önümüzdeki yıl başlayacağız. Villayı dekore edeceğiz.

Yine Brooklyn Kulesi’nin yenilenmesi için planlarımız var” dedi. Avrupa’nın değerli zenginlerinden biri olan bir iş insanının Mauritius’ta yapılacak 30 villaya mobilya dekorasyonu üretimi için kendisiyle iletişime geçtiğini ve geçtiğimiz günlerde CEO’nun İstanbul’daki ofislerine geldiğini söyleyen Durmaz, “Verdik. yıllar önce hediye olarak bir mobilya parçası.

‘Patronumuz ürününüzü çok beğendi, yıllardır kullanıyor, hiç zarar görmedi’ dediler ve 30 villanın mobilya dekorasyonunu yapmak istediklerini söylediler. Eserlerin Türkiye’de üretildiğini ve Türk eserlerinin mobilya dekorasyonlarında kullanılmasına değer verdiğini vurgulayan Durmaz, Elazığ traverten mermerinin de bunlardan biri olduğunu söyledi.

“Ünlü simalar villaların fotoğrafını çekip direk fiyat istiyor”

ABD’li ünlü müzisyen Jennifer Lopez’in konutuna da Osmanlı tahtı kurduklarını anlatan Durmaz, “Evinin girişine 16 metrelik iki taht diktik. Rihanna’nın Bahamalar’daki evi için de teklif istediler” dedi. ABD’li bazı ünlü isimlerin doğrudan Instagram hesaplarından villalarının fotoğrafını çekip “Bu ne kadar” diyerek fiyat istediğini söyleyen Durmaz, “Bu ne kadar” dedi.

Katar Komutanlığı Tamim’in sarayının belli bir bölümünü yaptık

Metin Durmaz, birlikte çalıştıkları kişiler arasında pirler ve ünlü Avrupalı ​​hekimlerin de bulunduğuna dikkat çekti. Durmaz, “Katar Emiri Şeyh Temim’in ailesi için çok iş yaptık. Birçok aile üyesinin villalarını yaptık. Villa dediğimizde 3 bin 500-4 bin metrekareden başlıyor. ciddi alanlar Yine Saray’ın ‘meclis’ diye bir yeri var, divanımız. Ailenin toplandığı bölümleri, erkekler meclisinin olduğu yerleri yaptık. Yurtdışında İngiltere’de yatırımları var. Oradaki villaların veya lüks dairelerin A’dan Z’ye anahtar teslim dekorasyonunu yaptık.”

Hırvatistan sahilinde 16 villa

Turizm konusuna da değinen Metin Durmaz, Hırvatistan’ın bu noktada önemli bir atak yaptığını, AB’nin bu ülke kıyılarına 250 milyar avroluk mali destek verdiğini, otel yatırımı işine de girdiklerini söyledi. Hırvatistan’da. Durmaz, “Orada inşaatı devam eden 4-5 otel yatırımımız da var. Mobilya ve dekorasyon yapıyoruz. Hırvat sahili Miami Beach ile yarışıyor. Orada da bir Alman ortakla arsa alıyoruz. Onlar inşaatı, biz dekorasyon mobilyalarını yapıyoruz. Orada yüzde 50-50 ortaklığımız olacak. 16 villa yapıyoruz ve kiralayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu