Ekonomi

Kanada ekonomisi Kasım ayında beklenmedik bir büyüme göstererek 4. çeyrekte yükselişe hazırlanıyor

Kanada ekonomisi Kasım ayında %0,2 artışla beklenenden daha güçlü büyüdü ve yılın dördüncü çeyreğinde büyüme yolunda ilerliyor. Kanada İstatistik Kurumu tarafından çarşamba günü açıklanan bu performans, ekonomik aktivitede bir durgunluk döneminden sonra toparlanmaya işaret ediyor.

Ekonomistler Kasım ayı için %0,1’lik daha mütevazı bir büyüme öngörmüştü ancak gerçek rakamlar bu beklentileri aştı. Bu büyüme, ülkenin ekonomik çıktısında üç aydır neredeyse hiç değişiklik yaşanmamasının ardından geldi.

Aralık ayına ilişkin ilk tahminler ekonominin %0,3 büyüdüğünü gösteriyor; bu da dördüncü çeyrekte yıllık %1,2 artış anlamına gelecek. Gelecek ay nihai veriler açıklandığında bu tahmin doğru çıkarsa, bu, Kanada’nın art arda iki çeyrek ekonomik daralmayla tanımlanan teknik durgunluktan kaçındığı anlamına gelecek. Bu, Kanada’nın GSYH’sinin %1,1 düştüğü üçüncü çeyreğe kıyasla önemli bir geri dönüş.

Geçtiğimiz hafta Kanada Bankası 2023 ve 2024 büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmişti. Merkez Bankası başlangıçta Aralık ayında sona eren dördüncü çeyrek için büyüme öngörülmemişti; Bu, önceki %0,8 artış beklentisinden düşüş anlamına geliyordu.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem, resesyon beklenmese de düşük büyüme tahminlerinden küçük sapmaların küçük ekonomik daralmalara neden olabileceğini belirtti.

Kasım ayında görülen ekonomik büyüme ve Aralık ayının ilk rakamları, merkez bankasının enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmek için aldığı önlemlerin durgunluğun önlenmesinde etkili olduğunu gösteriyor. Banka son beş aydır gecelik faiz oranını yüzde 5 seviyesinde tutuyor. Ancak artık odak noktası, daha fazla artış yapılıp yapılmayacağından, aşırı borçlanma maliyetlerinin ne zaman azaltılabileceğine kayıyor.

Bu faiz oranı artışları, enflasyonun Haziran 2022’deki 40 yılın en yüksek seviyesi olan %8,1’den Aralık ayında %3,4’e düşmesine katkıda bulundu. Ancak Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefine 2025 yılına kadar dönüş beklenmiyor. Kanada Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz oranı açıklamasının Mart ayında yapılması planlanıyor.

Kasım ayındaki ekonomik toparlanma, Ocak ayından bu yana en belirgin büyümeyi kaydeden tarım, madencilik ve inşaat gibi mal üreten sektörlerden kaynaklandı. Kanada İstatistik Kurumu’na göre Kasım ayında mal üreten sektör %0,6 büyürken, hizmet üreten sektör ise %0,1 büyüdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu