Haber

Sürdürülebilir bir gelecek için bir adım daha: Borusan’dan Gemlik’te deniz dibi temizliği

Gemlik Körfezi’nde profesyonel dalgıçlar tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren su altı temizliği çalışmalarının sonunda deniz dibinden kilolarca atık çıkarıldı. Etkinlikte ayrıca deniz ekosisteminin korunmasındaki çabalarıyla tanınan Prof. Dr. Mustafa Sarı katılımcı çocuklara deniz canlıları hakkında bilgiler verirken Cam Balık’ın Yolculuk’u “Umut Pina” kitabını hediye etti.

  

Sürdürülebilirlik stratejisini iklim, insan ve inovasyon olmak üzere üç ana odak alanı üzerine inşa eden Borusan, toplum için değer yaratan ve çevresine fayda sağlayan çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor. Borusan bu nihai hedefi doğrultusunda, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Gemlik Körfezi’nde deniz dibi temizliği için bir etkinliğe imza attı. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliği ile düzenlenen organizasyon, Bursa Büyükşehir ve Gemlik Belediye Başkanları ile TÜRÇEV Genel Müdürü ve Mavi Bayrak Ulusal Koordinatörü’nün katılımıyla gerçekleştirildi.

Gemlik Dalgıçlar Birliği’nden gönüllü dalgıçlar, yaklaşık 2 saatin sonunda, deniz dibinden çıkardıkları kilolarca atıkla kirliliği gözler önüne serdi. Dalgıçların topladığı plastik, cam ve metal atıklar gün sonunda çevre konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla iskele meydanında sergilendi.

Deniz dibi temizliği çalışmaları sırasında öğrenciler, ilçe protokolü, bölge halkı ve Borusanlılar’ın da katılımıyla çevre bilincini artırma amacıyla çeşitli oturumlar ve atölye çalışmaları da düzenlendi. Etkinlik sadece deniz temizliği ile sınırlı kalmadı. Organizasyon boyunca deniz ekosisteminin dünyanın geleceği için taşıdığı önemle ilgili, özellikle çocuklarda farkındalık yaratılmasını amaçlayan birçok faaliyet de geçekleştirildi. Bu kapsamda Borusan İlkokulu öğrencilerinin katılımıyla, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan deniz canlılarını boyama aktivitesi düzenlendi. 

Bu anlamlı etkinliğe, denizin ve deniz canlıların korunmasında yürüttüğü farkındalık çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Mustafa Sarı da katıldı. Deniz suyunu temizleyen, ancak Marmara Denizi dışında toplu ölümlere maruz kalmış pinanın korunması için Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı’ndan da aldığı destekle Umut Pina projesini başlatan Sarı, bu hareketin çocuklara da taşınması hedefiyle Cam Balık’ın Yolculuk’u “Umut Pina” kitabını yayınladı. Etkinliğe katılan çocuklar, Gemlik’te yer alan Asım Kocabıyık Kültür Merkezi’nde Prof. Dr. Sarı’dan pina ve deniz canlıları hakkında bilgiler aldılar. Deniz canlılarına olan sevgilerini ve onları koruma sorumluluklarını pekiştirme amacıyla da çocuklara Umut Pina kitabı hediye edildi. 

Deniz dibinden çıkarılan atıklar da daha sonra Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki akvaryum alanına taşınarak çocukların ziyaretine açılacak. Bu çalışmayla deniz kirliliğine dikkat çekilmesinin yanı sıra, çocukların çevre bilincinin gelişmesine ve bu konuda farkındalıklarının artmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu