Ekonomi

Suudi Arabistan ve Rusya karar verdi: Petrol fiyatları son 10 ayın zirvesine ulaştı!

Akaryakıt fiyatları vergi artışları, petrol fiyatları ve dövizdeki yükseliş nedeniyle hızla arttı. Art arda yapılan artışların ardından akaryakıtın litresi 37 liraya, motorinin litresi ise 38 liraya ulaştı. Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerini uzatma kararıyla yükselen Brent petrol, 91 dolarla son 10 ayın zirvesine ulaştı. Bu gelişmeyle birlikte artan petrol fiyatlarının önümüzdeki günlerde akaryakıt fiyatlarına yansıyıp yansımayacağı merak konusu oldu.

SUUDİ ARABİSTAN VE RUSYA KESİNTİ YIL SONUNA KADAR UZATTI

Suudi Arabistan, temmuz ayından bu yana uyguladığı günlük 1 milyon varillik gönüllü petrol üretimi kesintisini yıl sonuna kadar sürdüreceğini dün duyurdu. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da ülkesinin günlük 300 bin varillik gönüllü petrol ihracatı kesintisini yıl sonuna kadar uzattığını duyurdu.

BRENT PETROL KASIM 2022’DEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEYİ GÖRDÜ

Bu gelişmelerin ardından yükseliş eğilimini dün üst üste 6. işlem gününe taşıyan Brent petrolün varil fiyatı, Kasım 2022’den bu yana en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi. Dün 91 doları gören Brent petrolün varili şu anda 90 dolar civarında.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu